Coraz więcej kobiet zmaga się z nietrzymaniem moczu

Jak podają specjaliści, z nietrzymaniem moczu boryka się już blisko 4 mln Polek! Choć powszechnie sądzi się, że to przypadłość wieku dojrzałego, niepokojące objawy zauważa u siebie coraz więcej młodszych pań. Skąd się bierze ta przykra dolegliwość i jak sobie z nią radzić?

Osłabione mięśnie dna miednicy

Jedną z głównych przyczyn nietrzymania moczu (NTM) jest osłabienie mięśni dna miednicy, które się rozciągają, stopniowo wiotczeją i w rezultacie nie są w stanie utrzymać moczu w pęcherzu. Szczególnie narażone na nie są kobiety, które kilkakrotnie rodziły, zwłaszcza siłami natury, oraz panie w okresie menopauzy, u których na skutek spadku hormonów płciowych dochodzi do zmian w obrębie układu moczowo-płciowego. Na mięśnie dna miednicy niekorzystny wpływ mogą mieć także częste infekcje pęcherza, operacje ginekologiczne, dodatkowe kilogramy oraz ciężka praca fizyczna.

Przykre objawy

U kobiet najczęściej spotykane jest wysiłkowe nietrzymanie moczu . Na początku niekontrolowany wyciek może być bardzo niewielki i pojawiać się tylko przy nadmiernym wysiłku fizycznym, typu intensywny sport, podnoszenie ciężkich przedmiotów. Z biegiem czasu objawy zwykle się nasilają i towarzyszą tak prozaicznym czynnościom jak kichanie, śmiech czy kaszel. Nierzadką odmianą nietrzymania moczu jest także nagłe parcie na pęcherz, które pojawia się zarówno w dzień, jak i w nocy i zmusza nas do natychmiastowej wizyty w toalecie.

Właściwe postępowanie

Nietrzymanie moczu to dolegliwość bardzo uciążliwa, która może prowadzić do prawdziwej frustracji – wiąże się nie tylko z zawilgoceniem bielizny, lecz także z nieprzyjemnym zapachem. Kobiety najczęściej wstydzą się o niej mówić nawet najbliższym i tylko niewiele w odpowiednim czasie trafia do lekarza. Przy nasilających się objawach wizyta u specjalisty (urologa, ginekologa) jest jednak konieczna, przede wszystkim po to, by wykluczyć np. zakażenie dróg moczowych oraz inne choroby, którym może towarzyszyć niekontrolowany wyciek moczu. Po wykonaniu badań lekarz ustali przyczynę dolegliwości, oceni stopień zaawansowania oraz dobierze najskuteczniejszą formę leczenia.

Na co dzień warto się zmobilizować i samodzielnie wzmacniać mięśnie dna miednicy poprzez wykonywanie ćwiczeń Kegla, polegających na ich naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu. Ważne, by robić to regularnie, seriami – na początku po kilka, a później po kilkanaście powtórzeń.

Doskonałym uzupełnieniem systematycznej gimnastyki będzie Femurin® – suplement diety, który bezstresowo pomaga uporać się z nietrzymaniem moczu. To jedyny w Polsce preparat zawierający wodny ekstrakt z pestek dyni EFLA®940 oraz ekstrakt z nasion soi Soylife®, które wykazują potwierdzone w badaniach naukowych korzystne działanie na mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu. Femurin® pomaga wzmocnić mięśnie dna miednicy oraz zmniejszyć parcie na pęcherz. Regularne stosowanie preparatu to aż 80% mniej epizodów nietrzymania moczu! Warto więc sięgnąć po niego, gdy tylko zauważymy u siebie pierwsze objawy.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem