Czy wiesz, że nietrzymanie moczu może Cię dopaść po porodzie?

Macierzyństwo przynosi nam wiele radości. Niestety, ciąża i poród nie są obojętne dla organizmu i często wiążą się z problemami, o których wcześniej nie miałyśmy pojęcia. Jednym z nich jest nietrzymanie moczu – dolegliwość nie tylko utrudniająca codzienne funkcjonowanie, lecz także dosyć wstydliwa.

Skąd ten problem?

Nietrzymanie moczu u pań, które rodziły, to skutek osłabienia mięśni dna miednicy oraz wiązadeł. Ich zadaniem jest m.in. zamykanie cewki moczowej i utrzymywanie moczu w pęcherzu. Do zmian dochodzi już w ciąży – pod wpływem wzrostu hormonów oraz stopniowego zwiększania się ciężaru dziecka – a potem podczas porodu, gdy mięśnie te dosyć mocno się rozciągają.

Niekontrolowany wyciek moczu może Cię zaskoczyć przy wysiłku fizycznym (stąd nazwa wysiłkowe nietrzymanie moczu), ale też w trakcie kichania, kaszlu czy intensywnego śmiechu. Często jest również związany z nagłym parciem na pęcherz, czyli uczuciem natychmiastowej potrzeby oddania moczu.

Dodatkowe czynniki ryzyka

Nietrzymanie moczu częściej pojawia się u kobiet, które rodziły naturalnie, choć i panie po cięciu cesarskim nierzadko skarżą się na uciążliwe objawy. Problemów możesz się spodziewać, jeśli rodziłaś nie pierwszy raz, a także w przypadku, gdy maluch ważył więcej niż 4 kg. Na znaczne osłabienie mięśni dna miednicy wpływ ma również przedłużająca się akcja porodowa oraz poród z wykorzystaniem kleszczy i vacuum (próżnociągu położniczego). Jak podają specjaliści, zagrożenie wzrasta także, gdy jesteś otyła lub gdy w ciąży cierpiałaś na zaparcia.

Ćwiczenia i kuracja suplementami

Jeśli zmagasz się z nietrzymaniem moczu po porodzie, na pewno pomogą Ci systematyczne ćwiczenia Kegla, które wzmacniają mięśnie dna miednicy – dokładne wskazówki, jak je wykonywać, znajdziesz np. w Internecie; o radę możesz także poprosić swojego ginekologa. Z tym wstydliwym problemem pomoże Ci się uporać także Femurin® – nowoczesny suplement diety o unikalnym składzie, który działa dwutorowo. Po pierwsze, wzmacnia mięśnie dna miednicy, dzięki czemu trzymanie moczu znów możesz kontrolować, po drugie – wpływa bezpośrednio na rozluźnianie mięśni pęcherza, zmniejszając tym samym parcie na mocz. Pierwsze efekty będziesz mogła zauważyć już po ok. 2-3 tygodniach kuracji. Preparat jest polecany do długotrwałego stosowania.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem