Ćwiczenia zapobiegające nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu (NTM) to bardzo częsta dolegliwość  kobiet. Najwięcej pań cierpi z powodu NTM po porodzie lub w okresie menopauzalnym. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów na walkę z nietrzymaniem moczu.

Statystyki są nieubłagane: w Polsce z powodu nietrzymania moczu cierpi około 5 milionów osób, w tym głównie kobiety, jednak tylko co dziesiąta zgłasza swój problem lekarzowi.

Powszechnie znaną i cenioną metodą są ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla. Tzw.  ćwiczenia Kegla polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dolnych partii ciała. Początki bywają trudne, ale wytrwałość przynosi oczekiwane efekty. Statystyki pokazują, że już po trzech miesiącach regularnych ćwiczeń mięśnie stają się bardziej wytrzymałe i elastyczne, co wpływa na większą kontrolę oddawania moczu.

Przykładowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy:

  • Leżąc płasko na plecach obie nogi zegnij w kolanach. Rozsuń kolana, a stopy ustaw blisko siebie. Wdychając powietrze napinaj mocno pośladki, odbyt i cewkę moczową. Powoli zbliżaj kolana do siebie. Przy wydechu rozluźniaj mięśnie oraz kolana.
  • Siedząc na podłodze podciągnij kolana tak, aby stopy znalazły się na wysokości bioder. Obejmij kolana dłońmi. Przy wydechu ściśnij je silnie rękoma. Przy wdechu rozluźnij kolana i dłonie.
  • Klękając, pochyl się ku przodowi i oprzyj się na łokciach. Duże palce u stóp złącz, a głowę ułóż na dłoniach. Staraj się podciągnąć i opuścić mięśnie dolnej partii brzucha.

Doskonałym uzupełnieniem tego typu ćwiczeń będzie stosowanie odpowiedniego preparatu wspomagającego mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu. Femurin® suplement diety pomaga zwalczać uciążliwe objawy nietrzymania moczu. Jako jedyny w Polsce zawiera unikalną kompozycję opatentowanych ekstraktów: wodny ekstrakt z pestek dyni EFLA®940, bogaty w fitoestrogeny (enterodiol) i adenozynę, oraz ekstrakt z nasion soi Soylife® z czynnymi izoflawonami. Ekstrakty te wykazują korzystne działanie na mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu, co zostało potwierdzone w badaniach naukowych. Wypróbuj koniecznie!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem